Śladami książąt pomorskich – Szczecin

Posted on 16 września 2016

Szczecin leżący tuż przy granicy z Niemcami to jedno z największych miast Polski, a jego historia sięga IX wieku, kiedy to słowiańscy książęta wybudowali gród otoczony fosą, wokół którego rozwinęła się osada handlowo-rybacka. Z uwagi na swoje położenie, miasto przez wieki zmieniało swoją przynależność polityczną i należało do różnych tworów państwowych, czego dowodem mogą być liczne zabytki porozmieszczane po całym Szczecinie. Jednym z nich jest niewątpliwie Zamek Książąt Pomorskich, renesansowa budowla znajdująca się na Wzgórzu Zamkowym tuż przy Odrze, która pełniła funkcję siedziby Gryfitów panujących na Pomorzu Zachodnim przez prawie pięćset lat. Dzisiaj jest to największa placówka kultury Szczecina stanowiąca siedzibę kilku głównych instytucji tego miasta, takich jak teatr „Piwnica przy Krypcie”, kameralne kino „Zamek”, pracownia konserwacji dzieł sztuki czy Centrum Informacji Kulturalnej i Artystycznej.

Jeśli też obieracie sobie ten obiekt jako najważniejszy do zwiedzenia, warto jest zapoznać się z interesującą ofertą wypoczynkową i noclegową w sąsiedztwie samego zamku (wyszukać można na www). Najważniejszymi z atrakcji obiektu są zdecydowanie Niedzielne Koncerty Popołudniowe organizowane w sali księcia Bogusława, których tradycja sięga 1985 roku, a szeroki zakres repertuaru przyciąga ogromne ilości turystów, jak i samych mieszkańców Szczecina. Czy ekspozycje stałe Muzeum Zamkowego, a wśród nich XVII-wieczne sarkofagi znajdujące się w podziemiach zamku oraz Gabinet Lubinusa, w którym znajduje się "Wielka Mapa Księstwa Pomorskiego". Interesująca może okazać się również nowa propozycja Muzeum Zamkowego, jaką jest ekspozycja „Pomorskie funeralia”, czyli bardzo cenne zabytki związane 450-letnią historii protestantów działających na Pomorzu. Jak co roku miasto Szczecin organizuje Zamkowe Lato Artystyczne, które przyciąga tłumy turystów z uwagi na liczne widowiska i prezentacje artystyczne czy specjalne koncerty organizowane na dziedzińcach oraz w salach zamku. I w tym roku zadbali o to aby impreza była magnesem przyciągający turystów, dlatego warto jest zadbać odpowiednio wcześniej o nocleg w Szczecinie. Zachęcam do zapoznania się z bogatym programem festiwalu, jak i ofertą Muzeum Zamkowego.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>