Rowerowy Poronin

Posted on 25 stycznia 2017

Z pewnością wiele osób bardzo lubi jeździć na rowerze. Jednak trasy znajdujące się na południu Polski, uchodzą za jedne z najtrudniejszych. Liczne wzniesienia wymagają już lepszego roweru, jak i również bardziej zaawansowanej kondycji. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, że jeśli ktoś zarezerwuje noclegi w Poroninie, będzie chciał zwiedzać okolicę z perspektywy jednośladu. Tutejsza infrastruktura noclegowa każdego roku przyjmuje bardzo dużo gości, którzy wybrali się właśnie po to, by pojeździć na rowerze. Chociaż szlaki rowerowe znajdujące się u podnóży Tatr nie są zbyt długie, tak jak na nizinach, to jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że jazda pod górkę wymaga zdecydowanie większego poświęcenia, a także nakładu energii. Stąd też warto skupić się na walorach krajoznawczych, niż tylko na samym pedałowaniu.

Pierwszym takim ciekawym szlakiem jest trasa rozciągająca się pomiędzy górą Kościeliska a Doliną Chochołowską. Rzeczywiście szlak nie zalicza się do najdłuższych, ponieważ trasa rozciąga się na zaledwie 25 kilometrach. Jednak różnica wzniesień wynosi nawet 350 metrów, co jest raczej ambitnym wyzwaniem. Druga trasa rowerowa, która wyróżnia się jeszcze większą różnicą wzniesień, nawet do 300 metrów, jest trasa ciągnąca się od Zakopanego poprzez Witów aż do samego Dzianisza. Tutaj rowerzyści mają do pokonania zaledwie 30 kilometrów, ale na pewno jest to dość męczący szlak ze względu na strome podjazdy. Jednak wjeżdżając na Gubałówkę, możemy odpoczywać przy pięknym widoku na całe Zakopane oraz panoramę Tatra.

Bardzo podobną różnicę we wzniesieniach posiada trasa ciągnąca się z Białego Dunajca aż do Bukowiny Tatrzańskiej. Trasa nie wydaje się być zbyt długa, ponieważ rozciąga się na 20 kilometrów. Jednak pamiętamy wciąż o stromych podjazdach. Jadąc wzdłuż Podhala, ponownie mamy okazję podziwiać piękną panoramę Tatr. Co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości, że trasa jest wyjątkowo udana pod względem walorów krajobrazowych.

Oczywiście nie zostały wymienione wszystkie trasy, które są uczęszczane przez rowerzystów. Ponieważ jest ich zdecydowanie więcej, a także wymienione można jeszcze z powodzeniem modyfikować bądź skracać. Co ciekawe region Poronina, jak i również Zakopanego to część słynnego wyścigu rowerzystów Tour de Pologne. Także jeśli ktoś nie ma w sobie aż tak wiele motywacji do jazdy po górskich szlakach, to zawsze ma okazję do oglądania zawodowych sportowców.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>