Początek Polski – Półwysep Helski

Posted on 9 listopada 2016

Półwysep Helski to jedno z najbardziej charakterystycznych elementów mapy konturowej Polski. 35 kilometrowy, o kształcie kosy lub ogona (można spotkać różne porównania) jest jednym z najciekawszych rejonów polskiej części Morza Bałtyckiego. W sezonie letnim przeżywa prawdziwy najazd turystów. O znaczeniu może świadczyć fakt, że w tutejszym Jantarze znajduje się się pierwszy pensjonat RP – Mewa, gdzie bywa prezydencka para.

Dzięki grze słów z angielskim słowem "hell", czyli "piekło" stworzone zostało hasło promujące zarówno miasto, jak i cały Półwysep. Jak się okazuje prawdziwą drogą przez piekło może okazać się dostanie do jednego z wielu kurortów (Helu, Jastarni czy Juraty) zlokalizowanych. Głównymi szlakami transportowymi są droga wojewódzka nr 216 oraz linia kolejowa. O ile przy wyborze kolei problemem mogą być tylko zatłoczone przedziały, to przy wyborze samochodu trzeba liczyć się ze sporymi utrudnieniami w ruchu. Korki, korki i jeszcze raz korki to to, czego trzeba się spodziewać przy wjeździe i wyjeździe z Mierzei Helskiej.

Jednak problemy z korkami odchodzą w zapomnienie kiedy już dotrzemy do jednego z wielu helskich kurortów. Piękne piaszczyste plaże, wydmy porośnięte drzewami i wszechobecne morze. Co ciekawe w najwęższym miejscu Mierzeja Helska ma zaledwie 100 metrów szerokości (u podstawy w okolicach Władysławowa), natomiast w okolicy Helu około 3 kilometry. Powszechnie nazywany półwyspem tak naprawdę jest mierzeją. Została ona utworzona przez wiatr i prąd morski niosący piasek wzdłuż wybrzeża z kierunku wschodniego. To doskonałe miejsce na letni wypoczynek. Amatorzy plażowania czy aktywnie spędzający czas będą w pełni usatysfakcjonowani z przyjazdu.

Bogata oferta noclegowa kilku największych kurortów, otwarte morze na północy i wody Zatoki Puckiej to klucz do sukcesu. Każdy może liczyć na odpowiednie noclegi. Półwysep Helski oferuje – hotele, pensjonaty, domy wczasowe, prywatne kwatery oraz agroturystyki i pola campingowe zlokalizowane we Władysławowie, Chałupach, Kuźnicy, Jastarni, Juracie i na Helu (noclegi na Półwyspie – http://meteor-turystyka.pl/noclegi,polwysep-helski,58.html). Centrum sportów wodnych we Władysławowie, sosnowe lasy i uzdrowiskowy klimat czy fokarium to tylko jedne z wielu atrakcji jakie czekają na turystów w miejscu, które jest określane jako „początek Polski”.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>