Pałac w Wilanowie

Posted on 12 sierpnia 2016

Warszawa to miasto wielu pałaców. Poza nowoczesną zabudową może pochwalić się wieloma zabytkami architektury, powstałymi w przeciągu kilkuset lat istnienia miasta. Jednym z takich zabytków jest Pałac w Wilanowie wraz z otaczającym go parkiem. Początkowo był to skromny parterowy budynek. Po pewnym jednak czasie król Jan III Sobieski postanowił pałac przebudować i tak oto powstał polski Wersal. Przebudowa zwyczajnego domu w okazałą królewską rezydencję trwała od 1677 do 1696 roku. W wyniku prac powstał budynek łączący w sobie cechy włoskiej willi, polskiego dworu szlacheckiego, oraz francuskiej rezydencji.

Pierwszą nazwą pałacu była Villa Nuova – od niej pochodzi spolszczona nazwa – Wilanów. W pałacu znajdują się bogate malowidła i płaskorzeźby. Nawiązują one do symboliki i sztuki antycznej oraz przedstawiają króla Jana III Sobieskiego jako dzielnego i mężnego władcę, podkreślając także urodę wybranki jego serca – Marysieńki. Po śmierci Sobieskiego pałac zmieniał właścicieli, co zadecydowało o zmianach w jego wyglądzie. W latach 1720-1729 Elżbieta Sieniawska rozbudowała pałac o boczne skrzydła. Później budynek przechodził z rąk do rąk między najbogatszymi polskimi rodami magnackimi – Czartoryskimi, Lubomirskimi, Potockimi i wreszcie Branickimi.

Pałacowy park liczy 45 hektarów. Znajdują się w nim: ogród różany, ogród angielski, angielsko- chiński oraz Gaj Akademosa. Współcześnie w pałacu znajduje się muzeum. Wiele sal przeszło gruntowny remont zanim zostały udostępnione do zwiedzania. Poza zabytkowymi wnętrzami z siedemnastego, osiemnastego i dziewiętnastego wieku znajduje się tu Galeria Portretu Polskiego. Kolejnymi atrakcjami Wilanowa są: Tetr Królewski i Muzeum Plakatu.

Zwiedzając Wilanów można skorzystać z atrakcyjnej i ciekawej bazy noclegowej (meteor). Nieopodal pałacu znajduje się Hotel Wilanów Warszawa. Posiada on dwie gwiazdki i jest doskonałym wyborem pod względem ekonomicznym. Kilkaset metrów dalej znajduje się Łeba Hotel. Po drugiej stronie Wilanowa umiejscowiony jest Hotel na Uboczu. Ceny w nim zaczynają się już od 250 złotych. W swojej ofercie poza pokojami posiada pole golfowe, siłownię, kort tenisowy i halę do squash-a. W obiekcie organizowane są konferencje i imprezy okolicznościowe. Głównym atutem hotelu jest lokalizacja – położenie w zielonej część Warszawy zapewnia spokój i ciszę.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>