Nałęczów – ciekawe miejsca

Posted on 26 listopada 2016

Miejscowość kuracyjna Nałęczów, położona jest w dolinie rzeki Bochotniczanki, w województwie lubelskim. To miasto o wielu zabytkach, tradycjach literackich i ciekawej historii. Nazwa miasta pochodzi od herbu Nałęcz rodziny Małachowskich, do których należał Nałęczów od drugiej połowy XVIII wieku. Prawa miejskie zyskał dopiero w 1963 roku. W końcu XIX wieku był jednym z najmodniejszych w Królestwie Polskim miast, przyciągał licznych kuracjuszy, wczasowiczów głównie ze względu na walory miejsca uzdrowiskowo- wypoczynkowego.

Atmosfera wypoczynku i relaksu, doskonały klimat a także bogata oferta bazy noclegowej (online): kwater prywatnych, pensjonatów, ośrodków wczasowych to atuty tego miejsca pozostałe do dzisiejszych czasów. Najprościej się o tym przekonać rezerwując noclegi właśnie w Nałęczowie.

Zabytki i miejsca warte uwagi i zobaczenia to: Pałac Małachowskich z 1772 roku, nadbudowany w drugiej połowie XIX wieku, domki – gotycki i grecki z XIX wieku, obok pałacu pomnik Prusa z 1966 roku, Muzeum Bolesława Prusa w Pałacu Małachowskich – gromadzi pamiątki związane z życiem i twórczością pisarza, Muzeum w tzw. Chacie – dawnej pracowni pisarza Stefana Żeromskiego (projektu Jana Koszczyc-Witkiewicza), bratanka Stanisława Witkiewicza. Tutaj zgromadzone eksponaty stanową wyposażenie domu za życia pisarza. W pobliżu znajduje się mauzoleum, w którym spoczywa syn Żeromskiego – Adam.

Historia miasta nierozerwalnie związana jest z walorami zdrowotnymi tego miejsca, które odkryte zostały pod koniec XIX wieku. Pierwszym właścicielem miasta był Stanisław Małachowski, starosta wąwolnicki, z którego inicjatywy powstał wspomniany powyżej pałac. A historia miasta jako uzdrowiska zaczęła się bardzo przypadkowo – bowiem w 1817 roku analiza chemiczna wód zlecona przez kolejnego właściciela Nałęczowa – Antoniego Małachowskiego potwierdziła jej walory lecznicze. Powstały w niedługim czasie na potrzeby kuracjuszy łazienki kąpielowe, które nowocześnie wyposażono. Powstały też pierwsze domy gościnne, by podjąć przybywających tutaj gości. Najbardziej znanym kuracjuszem, który tutaj był aż 28 razy pod rząd był Bolesław Prus (online).

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>