Historia Rusinowa

Posted on 22 sierpnia 2016

Rusinowo to wioska nadmorska, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim. Została ona założona w 1300 roku przez Rutza na prawie niemieckim – jak utrzymuje autor monografii Rusinowa, Karl Rosenow. Rutz sprowadzał tu osadników z Nadrenii i Dolnej Saksonii. Nazwy wsi, które do tej pory odnotowano (Rusenhagen, Ruczenhagen, Rutzenhagen, Rützenhagen) potwierdzają tę teorię, że założycielem osady był przedstawiciel rodu von Rutze, którego nazwisko jedynie w rozmaity sposób przekształcano (Russe, Rusche, Reutz, Ritze i podobnie). Pochodził on ze wsi Rutze/Russee (obecnie jest to Russee, dzielnica niemieckiej Kilonii) w Holsztynie. Rusinowo powstało na ciągu wzgórz morenowych, które ciągną się równolegle do brzegu morskiego i tworzą pasmo z kulminacją Góry Świerk (Ficht Berg). W pierwszej kolejności wykarczowano porastające te tereny lasy dębowo-bukowe. Wniosek taki możemy wyciągnąć z części nazwy – hagen, która oznacza ogrodzenie, żywopłot i osiek. Była to zatem taka typowa wieś karczunkowa, powstała na tak zwanym surowym korzeniu – którą w literaturze określano także jako hagenową lub osiekową. Mieszkańcami tych tak zwanych Hagenów byli zazwyczaj Niemcy. Ważnym dowodem na to, że Rusinowo zostało założone przez niemieckich osadników jest to, że duża część nazw terenowych wywodzi się z języka niemieckiego, a tylko dwie (z ponad 80) mają pochodzenie słowiańskie (Jamen oraz Główniczka).

Miejscowość przez wiele lat (w latach 1975-1998) należała administracyjnie do województwa słupskiego. Wcześniej jej mieszkańcy zajmowali się głównie rolnictwem, obecnie jest to miejscowość letniskowa, która coraz bardziej się rozrasta pod kątem turystyki. Powstała tu bogata i rozbudowana baza noclegowa. Liczne rusinowskie pensjonaty i prywatne kwatery przyjmują gości i zapewniają im noclegi. Rusinowo posiada oczywiście dostęp do morza, dlatego też jest coraz chętniej odwiedzane przez turystów, zwłaszcza tych, którzy chcą jechać do spokojnej nadmorskiej miejscowości, z dala od tłumów turystów. Wioskę otaczają lasy sosnowe. Jest tutaj piękna, szeroka, piaszczysta plaża, z łagodnym zejściem do morza. Z racji położenia nad morzem i wśród lasów, a także braku zakładów przemysłowych, możemy się cieszyć tu bardzo czystym powietrzem. Będąc w Rusinowie, warto też odwiedzić pobliski Jarosławiec oraz Darłówko.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>