Gniezno – pierwsza stolica Polski

Posted on 19 października 2016

Każdy, kto uczęszczał na lekcje historii doskonale wie, że pierwszą stolicą Polski było właśnie Gniezno (zobacz: Gniezno historia). Miasto to nigdy nie mało turystycznych zapędów, niemniej jednak wykształtowała się dość duża gnieźnieńska propozycja noclegowa oraz kilkanaście pensjonatów, hoteli i restauracji, a także liczne miejsca do zwiedzania i rozrywki. Do miasta ściągają wielbiciele historii i wczasowicze, lubiący łączyć przyjemne z pożytecznym. Warto rozejrzeć się z wyprzedzeniem za noclegami w tym miasteczku, z uwagi na nigdy nie słabnące zainteresowanie tym rejonem Polski. Najłatwiej jest przejrzeć internetowy wybór noclegów (zobacz: Gniezno noclegi), znacznie łatwiej będzie nam dobrać ten z odpowiednią ceną i standardem.

W tysięczną rocznicę chrztu Polski, czyli pod koniec lat 60. XX wieku przeprowadzono badania archeologiczne dotyczące kształtowania się miast i państwa pierwszych Piastów. Te właśnie odkryły wiele ciekawych informacji. Były to czasy lekkiego, delikatnie ujmując, zakłamania politycznego, dlatego też dzieje Polski przed ich dokładną analizą były ukazywane nieco inaczej. Najnowsze nowinki dowodzą, że Gniezno wcale nie było największym ówcześnie grodem. Jednak miasto to było jednym z najważniejszych osad dla Mieszka I. Poza tym bardzo często w starych zapiskach pojawia się określenie "państwo gnieźnieńskie", dlatego też łatwo się domyśleć, że to właśnie to miało ówcześnie największe znaczenie.

To właśnie również tutaj powstało pierwsze biskupstwo i w tutejszym kościele spoczęły relikwie świętego Wojciecha. Jednak występuje tu pewna rozbieżność, ponieważ w Gnieźnie nie było, a przynajmniej nie odnaleziono pozostałości po jakimkolwiek zamku, pałacu czy domu królewskim. Mimo, że w miastach takich jak Poznań czy Lednica takowe występowały. Jednak wyjaśnieniem może być fakt, że nie było uznawane za ścisłe miasto ze swoimi granicami, tylko jako rozległy teren, który był siedzibą i obszarem, w którym znajdował się władca.

Nie da się niestety zbadać wszystkich tutejszych zakątków pod względem architektonicznym i archeologicznym. Możliwe, że te ziemie, bagniska czy jeziora ukrywają jeszcze wiele cennych obiektów lub pozostałości po tamtej kulturze. To miasto dumnie widnieje we wszystkich podręcznikach od historii jako pierwsza stolica Polski. Nie można jednak w stu procentach określić jak kształtowała się historia państwa na początku swojej ponad tysiącletniej historii.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>