Czym zachwyci gościa zamek w Malborku?

Posted on 15 grudnia 2016

Co roku do Malborka (wikipedia.org) przyjeżdżają setki tysięcy turystów, aby zobaczyć z bliska słynny zamek krzyżacki, górujący nad Nogatem. Na zwiedzających czeka tutaj sporo atrakcji, rozwinięta infrastruktura rekreacyjna i szeroka baza noclegowa oraz piękne i nastrojowe miasto. Goście, którzy zwiedzają fortecę w sezonie, mogą także liczyć na szereg dodatkowych rozrywek i efektów specjalnych. Wielcy mistrzowie zakonni zapewne nie przypuszczali, że ich dawna stolica w przyszłości stanie się obiektem pielgrzymek ciekawskich turystów i miłośników średniowiecznej architektury.

Tutejszy kompleks mieszkalno-obronny bije kilka rekordów w skali światowej, ponieważ zamek malborski uznaje się za największy na świecie zespół zamkowy wzniesiony w stylu gotyku. Ponadto forteca stanowi największą budowlę z cegły wzniesioną kiedykolwiek ręką ludzką. W dodatku nie mamy tu do czynienia z topornym molochem, ale z pięknie zaprojektowaną konstrukcją, pełną unikalnych rozwiązań architektonicznych, pomieszczeń, baszt i krużganków. Początkowo XIII-wieczna siedziba Krzyżaków stanowiła jedynie twierdzę i klasztor, ale po przejęciu roli stolicy państwa krzyżackiego dobudowano tutaj szereg pomieszczeń reprezentacyjnych, gościnnych i oficjalnych. Całość kompleksu zajmującego w sumie ponad 20 hektarów otoczono solidnym murem obronnym.

W XV wieku zamek przeszedł w polskie ręce i funkcjonował jako starostwo oraz siedziba władców, arsenał i mennica. Forteca uległa uszkodzeniu podczas wojen szwedzkich. Pod koniec XIX wieku zamek odbudowano, doprowadzając go do dawnej świetności. We wnętrzach zakonnych umieszczono kilkanaście wystaw, w tym sporą kolekcję militariów, bursztynu oraz rzeźby gotyckiej. Latem pod wieczór w zamku odbywa się spektakl światła i dźwięku, natomiast w pozostałym okresie można wziąć udział w nocnym zwiedzaniu mrocznych zakamarków twierdzy. Młodzież może także uczestniczyć w zajęciach teatralnych, edukacyjnych warsztatach historycznych oraz turniejach rycerskich, łączących świetną zabawę w grupie z przyswajaniem wiedzy.

Wszystkich gości, którzy w okolicy spędzają choć przez parę dni noclegi (można je sprawdzić przez portal meteor-turystyka.pl, Malbork zaprasza do zwiedzania wspaniałego zamku krzyżackiego. Samo obejście zakamarków tego gotyckiego kompleksu z cegły zajmie kilka godzin, a do tego można zwiedzić w fortecy szereg wystaw oraz wziąć udział w pokazach i zajęciach historycznych.

Bez kategorii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>